
Rok Szkoły w Ruchu
Rok Szkoły w Ruchu
opis zadań do obszaru 1
Wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (szkoła)/ zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego (przedszkole) (obszar nr 1)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Przekazanie udokumentowanych przykładów dobrych praktyk szkoły lub przedszkola związanych z aktywnością fizyczną społeczności szkolnej/przedszkolnej, które dowodzą, że lekcje WF/aktywne zajęcia wychowania przedszkolnego mogą być ciekawe i atrakcyjne; napisanie dwóch scenariuszy zajęć WF/aktywnych zajęć wychowania przedszkolnego (foto, wideo, opis, scenariusz zajęć);
KONSPEKT ZAJĘĆ – Wycieczka do lasu
02.10.2013r dzieci z oddziałów przedszkolnych (grupa 5 i 6 latków) wraz z uczniami klasy 3 wybrali się na wycieczkę edukacyjno sportową do nadmorskiej miejscowości Dźwirzyno. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze środowiskiem leśnym, obserwacja przyrody oraz pokazanie jak aktywnie spędzać czas wolny na świeżym powietrzu. W czasie pobytu nad morzem zorganizowane zostały zawody sportowe.
Temat: Witamy jesień. Warsztaty ekologiczne w terenie.
Miejsce – Dźwirzyno – Park Nadmorski i plaża
Wiek uczestników – Oddział Przedszkolny i klasa 3
Ilość – 36 osób
Czas – 90 min
Cele – dzieci potrafią prawidłowo zachować się w lesie, na plaży szanując środowisko naturalne. Dostrzegają zmiany w wyglądzie drzew i krzewów, potrafią rozpoznać niektóre rośliny i drzewa. Prawidłowo segregują odpady oraz rozumieją pojęcie recyklingu. Znają zasady bezpieczeństwa oraz rozumieją znaczenie ruchu na świeżym powietrzu.
Temat: Witamy jesień |
|||
Tok lekcji |
Zadania |
Czas |
Uwagi org – metod. |
Część 1 Organizacja grupy Wymarsz do parku Przejście na plażę – Ponowna organizacja grupy Rozgrzewka w zabawie |
Zbiórka grupy, podanie zadań lekcji, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Omówienie tematu zajęć Przejście na teren parku nadmorskiego Podział na 3 grupy klasowe 1. „Wyprawa po ciszę” – spacer po lesie Dzieci gęsiego idą w całkowitej ciszy. Wsłuchują się w odgłosy lasu i próbują je zapamiętać. Następnie na koniec próbują wymienić zapamiętane odgłosy. 2. Podczas spaceru dzieci obserwują krajobraz zwracając uwagę na wygląd drzew, krzewów i barwy liści. Następnie n-l rozdaje dzieciom kartki w kolorach- czerwony,żółty, brązowy, zielony. Dzieci podchodząc do drzew i krzewów dopasowują odpowiednie kolory kartki. Na zakończenie n-l omawia dlaczego nie wolno zrywać gałęzi, zbierać grzybów itp. 3. „Leśni artyści” – prace plastyczne z wykorzystaniem natury. Uczniowie rozglądają się dookoła i z tego co znaleźli na ziemi próbują utworzyć własne dzieła. Na koniec omawiają swoje prace w gronie klasowym 4. Omówienie dotychczasowych zadań i wymarsz na plażę 5. Zbiórka grupy, omówienie nowych zadań sportowych oraz zasad bezpieczeństwa nad wodą. 6. Zabawa „ Ranny berek” – troje uczniów ma berka (szarfy). Biegają za pozostałymi. Jeśli kogoś dogonią, uciekający trzyma się za „ranne” miejsce i ucieka dalej. 7. W trzech rzędach uczniowie przebiegają do wyznaczonego miejsca wykonując – – bieg przodem z uniesionymi RR – bieg tyłem z klaśnięciem w przód i tył – cwał bokiem z zamachem RR – pajacyki w miejscu – przejścia na czworakach – zabawy z mocowaniem 8. Konkurencje sportowe – – wyścigi w tłumie – „Walki Kogutów” – „Dentysta” – „ Król Sprinterów” – konkurs na najdalszy skok Ćwiczenia rozciągające mm RR T NN i ćwiczenia oddechowe |
10 min 10 min 10 min 10 min 5 min 15 min 20 min 5 min |
Dwuszereg W luźnej gromadce, twarzą do n-la w parach Każda grupa z własnym wychowawcą Nauczyciel umawia się z dziećmi, że w czasie 10 min nikt nie zakłóci ciszy. W luźnej gromadce, w pobliżu N-la Wszyscy u oraz wychowawcy w zwartej grupie przechodzą z parku nadmorskiego na plaże. W luźnej gromadce blisko N-li twarzą do nich. Uczniowie biegają w trzech rzędach – jeden rząd za drugim – o wyznaczonego miejsca i z powrotem. Uczniowie ustawieni w luźnej gromadce |
Część 3 |
Zbiórka w dwuszeregu Sprawdzenie stanu grupy, krótkie omówienie zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, wyprowadzenie uczniów do autobusu.
|
10 min |
Dwuszereg |
Link do strony internetowej – http://spczernin.pl/wycieczka-do-lasu/
KONSPEKT ZAJĘĆ – Gimnastyka z Misiem.
Celem zajęć było ukazanie najmłodszym ćwiczącym dzieciom z oddziału przedszkolnego, że gimnastyka nie musi być nudna. Każde dziecko przynieść miało na zajęcia swojego ulubionego pluszaka, który będzie ćwiczył razem z nim. Zajęcia były przeprowadzone w miłej atmosferze na podbudowie zabaw. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się podstawowych ćwiczeń korekcyjnych oraz przyjmowania prawidłowej postawy ciała.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne z pluszakiem.
Zadania szczegółowe –
-
umiejętności – nauka prawidłowej postawy ciała, nauka prawidłowego oddechu podczas ćwiczeń, rozciąganie mm ciała
-
psychomotoryka – wzmacnianie gorsetu mięśniowego, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
-
wiadomości – stosowanie zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć
-
działania wychowawcze – umiejętność współpracy w zespołach
-
ścieżki edukacyjne – edukacja prozdrowotna- ćwiczeni dnia codziennego i higiena osobista
Miejsce – Sala gimnastyczna SP Czernin
Klasa – Oddział Przedszkolny
Ilość osób – 25
Czas – 45 min
Pomoce; własne pluszowe zabawki, gwizdek.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne z misiem pluszowym |
|||
Tok lekcji |
Zadania |
Czas |
Uwagi org – metod. |
Część 1 Organizacja grupy Rozgrzewka |
Zbiórka grupy, podanie zadań lekcji, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć P. W. – stojąc w rozkroku; – skręty głową w prawo i w lewo – skłony głowy w przód i w tył – krążenia RR w przód z równoczesnym biegiem w miejscu – krążenia RR w tył z równoczesnym podskokiem – opad T w przód i klaśnięcie za plecami – krążenia nadgarstków – krążenia bioder w prawo i w lewo – pajacyki – skłony T w przód i w tył – skłony T w prawo i w lewo P.W – stojąc w rozkroku RR wyprostowane przed sobą ; – przysiady – przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę z równoczesnym podskokiem |
15 min 2 min 10 min |
Dwuszereg w luźnej gromadce, twarzą do n-la uczniowie ćwiczą i pokazują ćwiczenia na własnej zabawce. |
Rozgrzewka w zabawie |
Zabawa „ Berek z misiem” – troje uczniów ma berka (misia). Biegają za pozostałymi. Jeśli kogoś dogonią, przekazują mu berka (misia) |
3 min |
Metoda zabawowa klasyczna |
Część 2 |
1. Doskonalenie podstawowych czynności ruchowych ; – poruszamy się przodem, tyłem, bokiem ; w marszu w biegu w podskokach – podajemy misia z RR do RR : nad głową dookoła bioder dookoła kolan dookoła stóp – podrzuty misia do góry i złapanie ; bezpośrednio po wyrzucie po wcześniejszym klaśnięciu w dłonie po wcześniejszym przysiadzie – poruszanie się po sali w pozycji wyprostowanej w różnych kierunkach – poruszanie się po sali na czworaka ; przodem (miś na plecach) tyłem (miś na brzuchu) -zabawa „Baba Jaga Patrzy” – zabawa „ Skaczące misie” – uczniowie stoją w szeregach. Na sygnał nauczyciela wyskakują do góry z głębokiego przysiadu, starając się wylądować jak najdalej. Wygrywa rząd, który pierwszy dotrze do wyznaczonego miejsca. – zabawa „Poszukiwacze” – uczniowie w czwórkach. Jeden wrzuca misia za siebie , współćwiczący nurkując między NN przechodząc przez tzw. tunel. Następnie zmiana ról. Zabawa „ Wyrywanie misia”- uczniowie z zabawkami siadają w kole. Wyznaczony uczeń na sygnał prowadzącego zaczyna „wyrywać misie” z uścisku współćwiczących. Zabawa na czas i ze zmianą osób wyrywających. Konkurs – uczniowie próbują zadać swoim misiom po 1 ćwiczeniu zapamiętanym z zajęć lub według własnego uznania prezentując je dla a współćwiczących |
30 min 12 min 12 min 6 min |
Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda bezpośredniej celowości ruchu |
Część 3 |
Uczniowie próbują zdmuchnąć leżącego na podłodze misia – ćwiczenie w klęku Zbiórka w dwuszeregu Sprawdzenie stanu grupy, krótkie omówienie zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, wyprowadzenie uczniów do szatni i po uprzednim sprzątnięciu sprzętu. |
3 min 2 min 1 min |
Metoda bezpośredniej celowości ruchu Zbiórka w dwuszeregu |
Link do strony;
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=246500598856419&set=pcb.246501478856331&type=1&theater
KONSPEKT ZAJĘĆ – Balonowy w-f
Zajęcia były wprowadzeniem do siatkówki. Uczniowie zamiast piłki do siatkówki, otrzymali do ćwiczeń balony,piłkę koszykową, nożną oraz piłkę lekarską. Miało to na celu ukazanie alternatywnych przyrządów do nauki podstaw siatkówki
Temat: Wprowadzenie do siatkówki.
Zadania szczegółowe –
-
umiejętności – nauka prawidłowej pozycji odbicia sposobem górnym, nauka prawidłowego odbicia sposobem górnym
-
psychomotoryka – wzmacnianie gorsetu mięśniowego, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne
-
wiadomości – stosowanie zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć, alternatywne przybory do ćwiczeń, zapoznanie się przepisami w piłce siatkowej
-
działania wychowawcze – umiejętność współpracy w zespołach, pomoc koleżeńska przy ćwiczeniach
-
ścieżki edukacyjne – edukacja prozdrowotna- higiena osobista
Miejsce – Sala gimnastyczna SP Czernin
Klasa – 4
Ilość osób – 17
Czas – 45 min
Pomoce; balony,piłki do piłki nożnej, koszykówki, piłki lekarskie, gwizdek.
Temat: Balonowy w-f |
|||
Tok lekcji |
Zadania |
Czas |
Uwagi org – metod. |
Część 1 Organizacja grupy Rozgrzewka |
Zbiórka grupy, podanie zadań lekcji, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć Omówienie prawidłowej postawy siatkarskiej Zabawa ożywiająca – „Skuwany w kole” Bieg dookoła sali, jedno okrążenie w szybkim tempie, drugie okrążenie w tempie wolnym. Lekki trucht z krążeniem RR w przód i w tył, z wymachami RR naprzemianstronnie. W miejscu wykonują skip A i skip C W staniu chwyt za jedną stopę, utrzymujemy równowagę. Zmiana nogi W staniu skłony T w przód z pogłębieniem W staniu skrętoskłony RP do NL i RL do np. W parach leżenie tyłem stopy splecione, u. Wykonują brzuszki W parach zabawa z mocowanie „Walka kogutów” W podporze przodem u wykonują wspięcia na palcach (15s) W parach jeden ćwiczący wykonuje klęk podparty, drugi wykonuje przeskok przez niego obunóż. Zmiana |
15 min 2 min |
Dwuszereg Pierwszy szereg tworzy zew.koło, drugi tworzy grupkę wew koła. Obwodowi poprzez podania próbują skuć osoby będące w środku. Liczy się liczba zbitych. Następnie zmiana. w luźnej gromadce, twarzą do n-la ustawieni w parach |
Część 2 |
1 N-l pokazuje sposób ułożenia dłoni na balonie, oraz sposób odbijania sposobem górnym. Zwraca uwagę na odbicie opuszkami palców a nie całymi dłońmi. 2. U siedzą w siadzie skrzyżnym, w odległości 2 m od siebie ustawiają balon na dłoniach i rzucają do siebie. 3. U. W klęku prostym, ułożenie balonu na dłoniach i próba odbicia nad głową. Następnie wykonują 10 uproszczonych pompek ( 1 po każdym odbiciu) 4. W parach odbijamy balon do siebie, próbując zachować ciągłość odbić. 5. „Kartofel” osoby w kole próbują odbijać sposobem górnym balon. Osoba źle odbijająca wchodzi do środka, może się wybawić łapiąc piłkę odbijającą się po okręgu |
20 min |
U stoją w parach, każdy ma balon, Zmian balona na piłki w kolejności p.nożna, p. koszykowa, p. lekarska Dłonie tworzą koszyczek, N-l koryguje zmian piłki j/w Zmiana piłki j/w N-l przypomina ułożenie dłoni i koryguje błędy. Zwraca uwagę na pracę NN przy odbiciach. Piłka do p. siatkowej |
Część 3
|
Osoby stoją w trzech grupach. Tworząc koło. Jedna osoba stoi tyłem do grupy. Któraś osoba chowa się. Zgadujący próbuje odgadnąć kogo nie ma. Omówienie zajęć Omówienie błędów i pochwały Zebranie sprzętu Pożegnanie grupy |
7 min 3 min |
Piłka do piłki siatkowej Uczniowie stają w luźnej gromadce |
Link do strony;
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=261399397366539&set=a.211330512373428.1073741846.100004894411391&type=1&theater
Rok Szkoły w Ruchu
opis zadań do obszaru 2
Wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego (obszar nr 2)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego: Napisanie dwóch scenariuszy zajęć alternatywnych (zajęć sportowych, sprawnościowo-zdrowotnych, tanecznych lub z zakresu aktywnej turystyki itp.) wraz z dokumentacją foto/wideo z ich realizacji na lekcji wychowania fizycznego;
-
Zajęcia na basenie
By zachęcić uczniów do nieco innego ruchu nauczyciel wychowania fizycznego zaproponował i przeprowadził uczniom dwie alternatywne zajęcia wychowania fizycznego.
Konspekt lekcji – PŁYWANIE
zadanie główne (temat lekcji) – Zabawy i gry ruchowe w wodzie. Ćwiczenia oswajające z wodą.
Zadania szczegółowe –
-
umiejętności – nauka otwierania oczu pod wodą, oddychania w wodzie, poruszania się w środowisku wodnym, doskonalenie zanurzania głowy do wody.
-
psychomotoryka – wzmacnianie gorsetu mięśniowego, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
-
wiadomości – stosowanie zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć w wodzie i nad nią
-
działania wychowawcze – umiejętność współpracy w zespołach
-
ścieżki edukacyjne – edukacja prozdrowotna- higiena osobista
Miejsce – Kryta pływalnia MOSIR Milenium w Kołobrzegu
Klasa – 4-6
Ilość osób – 20
Czas – 45 min
Pomoce; deski do pływania, 10 krążków, 6 zabawek,piłka, dwa koła ratunkowe, gwizdek.
Temat: Gry i zabawy w wodzie – oswajanie z wodą. |
|||
Tok lekcji |
Zadania |
Czas |
Uwagi org – metod. |
Część 1 Organizacja grupy Rozgrzewka na lądzie |
Zbiórka grupy, podanie zadań lekcji, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć P. W. – stojąc w rozkroku; – skręty głową w prawo i w lewo – skłony głowy w przód i w tył – krążenia RR w przód z równoczesnym ugięciem NN – krążenia RR w tył z równoczesnym ugięciem NN – opad T w przód i wymachy RR na boki – krążenia nadgarstków – krążenia bioder w prawo i w lewo – krążenia kolan w prawo i w lewo – skłony T w przód i w tył – skłony T w prawo i w lewo P.W – stojąc w rozkroku RR wyprostowane przed sobą ; – przysiady – przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę z równoczesnym wspięciem na palce stopy |
11 min 2 min ćw. x 8 powt. |
Dwuszereg w luźnej gromadce, twarzą do n-la |
Rozgrzewka w wodzie |
Zabawa „ Berek z deską” – troje uczniów ma berka (deskę). Biegają za pozostałymi. Jeśli kogoś dogonią, przekazują mu berka (deskę) Gra uproszczona „Piłka woda” uczniowie podzieleni na dwa zespoły. Wygrywa zespół, który w określonym czasie zdobędzie więcej bramek. |
1 min 2 min |
Uczniowie idą pod prysznice. Wchodzą do basenu rekreacyjnego. Metoda zabawowa klasyczna metoda zabawowa klasyczna |
Część 2 |
1. Doskonalenie podstawowych czynności ruchowych w środowisku wodnym ( poruszanie się w wodzie); – poruszamy się przodem, tyłem, bokiem na drugi koniec basenu ; w marszu w biegu w podskokach Zabawa „ Spłoszeni ludzie” – na sygnał nauczyciela ćwiczący jak najszybciej starają się dobiec do wyznaczonego miejsca 2. Doskonalenie zanurzania głowy do wody; – na sygnał nauczyciela uderzając dłońmi w wodę staramy się ochlapać współćwiczącego. – j/w -uczniowie stoją w kole. Na sygnał prowadzącego wszyscy wszystkich ochlapują wodą. Gra „ Skaczące pstrągi” – uczniowie stoją w szeregach. Na sygnał nauczyciela wyskakują z wody z głębokiego przysiadu, starając się wylądować jak najdalej. Wygrywa rząd, który pierwszy dotrze do wyznaczonego miejsca. 3. Nauka otwierania oczu pod wodą. Zabawa „Telewizor” – uczniowie na sygnał nauczyciela zanurzają głowy i patrzą pod wodą na ścianę, obserwując jaki przedmiot zostanie zanurzony przez prowadzącego. Zabawa „Poławiacze pereł” – uczniowie w parach. Jeden wrzuca krążek do wody, współćwiczący nurkując wyławia. Następnie zmiana ról. Zabawa „ Liczenie palców” – uczniowie stoją naprzeciwko siebie. Jeden z uczniów zanurza się i otwiera oczy. Jego partner pokazuje na palcach zanurzonej ręki dowolną liczbę, którą należy odczytać. W zabawie uczniowie ćwiczą na zmianę. Nauka oddychania w wodzie; Zabawa „Fala” – uczniowie stoją naprzeciwko siebie. Zanurzając się w wodzie po brodę, stoją w odległości pół metra. Dmuchają w wodę tak, aby fala zalewała twarz współćwiczącego Zabawa „ Gorące ubieranie” – uczniowie na sygnał prowadzącego zanurzają się do wody i naśladują ubieranie się z jednoczesnym powolnym wypuszczaniem powietrza do wody, którego pęcherzyki przypominają gotującą się wodę. Konkurs – uczniowie z deskami odbijają się od dna basenu „ślizgają” się po wodzie z jednoczesnym zanurzeniem głowy i wydechem powierza. Zadanie polega na tym,który uczeń dopłynie najdalej przy określonej liczbie odbić |
30 min 7 min 7 min 8 min 8 min |
Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda zadaniowa ścisła Metoda bezpośredniej celowości ruchu Metoda bezpośredniej celowości ruchu Metoda zabawowa |
Część 3 |
Uczniowie zaczepiają NN o brzeg basenu i leżą na grzbiecie – oddychają. Zbiórka w dwuszeregu na brzegu basenu. Sprawdzenie stanu grupy, krótkie omówienie zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, wyprowadzenie uczniów do szatni i pod prysznic po uprzednim sprzątnięciu sprzętu. |
3 min 2 min 1 min |
Metoda bezpośredniej celowości ruchu Zbiórka w dwuszeregu |
Link do strony;
http://spczernin.pl/alternatywna-lekcja-wychowania-fizycznego/
Konspekt lekcji – Gra w kręgle
Organizacja tej alternatywnej lekcji miała na celu przybliżenie uczniom nieco innej formy rywalizacji sportowej, różniącej się od tych, które już znają. Jednocześnie pokazanie jak aktywnie spędzać czas wolny.
zadanie główne (temat lekcji) – Nauka zasad gry w kręgle.
Zadania szczegółowe –
-
umiejętności – nauka poruszania się podczas rzutu, nauka i doskonalenie rzutu, gra szkolna w kręgle
-
psychomotoryka – wzmacnianie gorsetu mięśniowego, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
-
wiadomości – stosowanie zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć na kręgielni, poznanie zasad gry
-
działania wychowawcze – umiejętność współpracy w zespołach
Miejsce – Kręgielnia RIO w Kołobrzegu
Klasa – 4-6
Ilość osób – 32
Czas – 2 x 45 min
Pomoce; sprzęt do gry w kręgle
Temat: Nauka gry w kręgle |
|||
Tok lekcji |
Zadania |
Czas |
Uwagi org – metod. |
Część 1 Organizacja grupy Rozgrzewka; |
Zbiórka grupy, podanie zadań lekcji, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć P. W. – stojąc w rozkroku; – skręty głową w prawo i w lewo – skłony głowy w przód i w tył – krążenia RR w przód z równoczesnym ugięciem NN – krążenia RR w tył z równoczesnym ugięciem NN – opad T w przód i wymachy RR na boki – krążenia nadgarstków – krążenia bioder w prawo i w lewo – krążenia kolan w prawo i w lewo – skłony T w przód i w tył – skłony T w prawo i w lewo P.W – stojąc w rozkroku RR wyprostowane przed sobą ; – przysiady – przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę z równoczesnym wspięciem na palce stopy – ćwiczenia z mocowaniem w parach – ćwiczenia izometryczne RR Zabawa – każdy z uczniów ma jeden rzut, podczas którego jego kula powinna pokonać dystans toru szybciej od pozostałych |
15 min 3 min ćw. x 8 powt. |
Dwuszereg w luźnej gromadce, twarzą do n-la w parach w 4-kach Metoda zabawowa klasyczna |
Część 2 Część 3 |
Instruktarz i pokaz poruszania się podczas rzutu (obsługi kręgielni) – uczniowie wykonują nabieg i próbę rzutu (bez kuli) – uczniowie wykonują sam rzut kulą z miejsca – uczniowie wykonują rzut kulą z marszu – uczniowie wykonują rzut kulą z nabiegu Omówienie poznanej techniki, omówienie popełnianych błędów oraz przedstawienie przepisów gry. Uczniowie dzielą się na grupy 8 osobowe – gra właściwa w kręgle Uczniowie wykonują dowolne ćwiczenia rozciągające Zbiórka. Sprawdzenie stanu grupy, krótkie omówienie zajęć, wyróżnienie najlepszego wyniku, wyprowadzenie uczniów z kręgielni. |
30 min 3 min 5 min 6 min 6 min 6 min 4 min 40 min 3 min 2 min |
Luźna gromadka twarzą do nauczyciela |
Link do strony ;
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=256766234496522&set=pcb.256766697829809&type=1&theater
Rok Szkoły w Ruchu
opis zadań do obszaru 3
Edukacja zdrowotna (obszar nr 3)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Napisanie dwóch scenariuszy zajęć dotyczących roli aktywności ruchowej w życiu, wraz z dokumentacją foto/wideo z ich realizacji na lekcji wychowania fizycznego/aktywnych zajęciach wychowania przedszkolnego;
SCENARIUSZ ZAJĘĆ – Luty miesiącem zdrowia – Prezentacja Multimedialna
Cel ogólny – Uświadomienie uczniom ogromnej roli aktywności fizycznej w ich życiu oraz przedstawienie zasad zdrowego odżywiana przy pomocy prezentacji multimedialnej.
Cele szczegółowe – po zakończeniu zajęć uczeń powinien;
-
odróżniać podstawowe pojęcia aktywności fizycznej tj ; siłą i szybkość, gibkość i wytrzymałość
-
znać rodzaje codziennych ćwiczeń
-
znać pozytywne prawidłowego odżywiania i negatywne skutki błędów żywieniowych
Czas trwania – 45 min
Uczestnicy – uczniowie SP Czernin klas 1-6
Przebieg zajęć –
-
Burza mózgów „ Z czym kojarzy Ci się aktywność fizyczna?”
W tej części uczniowie poprzez zgłoszenie próbują odpowiedzieć na zadane pytanie. Po pogadance nauczyciel przedstawia podstawowe pojęcia związane z aktywnością fizyczną oraz podaje po jednym rodzaju ćwiczeń fizycznych – 15 min
-
Uczniowie dzielą się na 2 grupy. 2 z nich dyskutują między sobą na temat pozytywnych skutków aktywności fizycznej oraz negatywów złej diety życia. Pozostałe dwie debatują w grupach na temat negatywnych skutków braku aktywności fizycznej oraz pozytywów płynących z prawidłowego odżywiania się. Następnie z każdej grupy wybierana jest para przedstawicieli grupy i na forum omawiane zostają zadane tematy przy wsparciu każdej z grup. – 15 min
-
Wyświetlenie prezentacji multimedialnej na temat zdrowego trybu życia. – 10 min
-
Krótkie podsumowanie tematu przez nauczyciela – 5 min
Środki dydaktyczne – tablica, komputer i rzutnik.
Link do strony;
http://spczernin.pl/luty-miesiacem-zdrowia-2/
https://www.facebook.com/spczernin.fotograficznie/media_set?set=a.1439908539576623.1073741866.100006724714326&type=1
Scenariusz zajęć – Gimnastyka korekcyjna najmłodszych
Celem tych działań było uświadomienie uczniom potrzeby ruchu oraz ukazanie, że zajęcia z gimnastyki wcale nie muszą być nudne. Prowadzący nauczyciel tak dobrał ćwiczenia by sprawiły wiele radości uczniom oraz przyrządy by były bardzo kolorowe i innego przeznaczenia niż jakich używamy na co dzień na zajęciach ruchowych. Zajęcia były poprzedzone pracą na świetlicy szkolnej, kiedy to uczniowie odbijali na kartkach papieru kształt własnej stopy. Uzyskany zarys był omawiany pod kątem wad postawy a w tym wypadku płaskostopia i z groźbami wynikającymi z braku aktywności fizycznej. Po tych zajęciach uczniowie wzbogacenie o tą wiedzę o własnym ciele udali się na zajęcia wychowania fizycznego.
Temat – Zwariowana gimnastyka
Zadania szczegółowe –
-
umiejętności – doskonalenie utrzymania prawidłowej postawy ciała, oddychanie torem brzusznym,
-
psychomotoryka – wzmacnianie gorsetu mięśniowego, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
-
wiadomości – stosowanie zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć, świadomość potrzeby ruchu
-
działania wychowawcze – umiejętność współpracy w zespołach
-
ścieżki edukacyjne – edukacja prozdrowotna- higiena osobista
Miejsce – sala gimnastyczna SP Czernin
Klasa – 1-3
Ilość osób – 14
Czas – 45 min
Pomoce ; przyrządy do gimnastyki korekcyjnej tj. klocki korekcyjne, ławki, laski gimnastyczne i materace oraz drabinki.
Temat: Zwariowana gimnastyka |
|||
Tok lekcji |
Zadania |
Czas |
Uwagi org – metod. |
Część 1 Organizacja grupy Rozgrzewka; Część 2 Część 3 |
Zbiórka grupy, podanie zadań lekcji, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć Przygotowanie kartek wcześniej wykonanych z obiciem własnej stopy P. W. – stojąc w rozkroku; – skręty głową w prawo i w lewo – skłony głowy w przód i w tył – krążenia RR w przód z równoczesnym ugięciem NN – krążenia RR w tył z równoczesnym ugięciem NN – opad T w przód i wymachy RR na boki – krążenia nadgarstków – krążenia bioder w prawo i w lewo – krążenia kolan w prawo i w lewo – skłony T w przód i w tył – skłony T w prawo i w lewo P.W – stojąc w rozkroku RR wyprostowane przed sobą ; – przysiady – przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę z równoczesnym wspięciem na palce stopy 1 – Ćwiczenia równoważne w parach – uczniowie dobierają się w paru- równi wagą i wzrostem. Jeden z nich będą w klęku podpartym jest bazą oparcia dla drugiego, któy ma wykonać na jego grzbiecie ćw równoważne „ samolot”. Następnie zmiana 2 – j/w – jeden z ćwiczących próbuje przejść dookoła tułowia osoby współćwiczącej nie dotykając przy tym podłoża. Następnie zmiana 3- wyścigi ślizgiem po ławkach. Uczniowie podzieleni są na 2 drużyny. Każdy z nich ma za zadanie podciągnąć się ślizgiem po ławce przy użyciu siły RR. Wygrywa drużyna, która wcześniej ukończy zadanie 4 – „Wężowa Droga” – zabawa korekcyjna – uczeń musi przebyć drogę ułożonych w kształt węża utrzymując przy tym prawidłową postawę ciała i równowagę Uczniowie wykonują zwisy bierne na drabinkach. Zbiórka omówienie tematu, czyli roli aktywności fizycznej w naszym życiu, stworzenie wystawy z kartek z odbiciem spoty na holu szkolnym Pożegnanie |
15 min 3 min ćw. x 8 powt. 5 min 5 min 5 min 5 min 10 min |
Dwuszereg w luźnej gromadce, twarzą do n-la ćwiczenia w parach na materacu podział na drużyny w luźnej gromadce uczniowie przy pomocy burzy mózgów odpowiadają na zadane pytania przez n-la Przywieszanie kartek z odbiciem stopy na holu szkolnym |
Link do strony
http://spczernin.pl/gimnastyka-korekcyjna-najmlodszych/
Turniej RUCH TO ZDROWIE
Turniej był podzielony na część teoretyczną, gdzie należało wykazać się wiedzą na temat zdrowia oraz część praktyczną. Pierwsza część polegała na rozwianiu testu o tematyce zdrowia, ruchu, zdrowego odżywiania się, odpowiedniego ubioru i higieny ciała. W tej ostatniej części należało wykazać się niezłą sprawnością fizyczną. Z hasłem na ustach „W zdrowym ciele zdrowy duch” zawodnicy zmagali się w konkurencjach by zdobywać dla swoich drużyn punkty. Głównym celem akcji było ukazanie potrzeby ruchu oraz promowanie zdrowego aktywnego stylu życia
Miejsce – Szkoła Podstawowa w Gościnie (sala gimnastyczna)
Liczba uczestników – 12 osób z klasy 4
Cel – promocja zdrowia , konfrontacja 4 szkół wiedzy uczestników na temat zdrowia.
Czas – 90 min.
Część wstępna | Przywitanie zawodników i oficjalne otwarcie zawodów sportowych
Prelekcja na temat aktywności ruchowej i jej rola w życiu człowieka
Omówienie regulaminu zawodów oraz zasad punktacji
|
Część główna | Zadanie 1 Rozwiązanie testu
Zadanie 2 Konkurencje sportowe
|
Część końcowa | Podanie wyników turnieju
Wręczenie nagród
Prezentacja dekoracji o tematyce zdrowia
Zakończenie turnieju |
Link do strony
http://spczernin.pl/turniej-zdrowia/
Rok Szkoły w Ruchu
opis zadań do obszaru 4
-
kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli (obszar nr 4)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Udział nauczycieli wychowania fizycznego i wychowawców edukacji przedszkolnej w planowanych szkoleniach placówek doskonalenia nauczycieli (PDN) i ośrodków doskonalenia nauczycieli (ODN) o tematyce zdrowotnej/ruchowej;
Temat szkolenia ; Badminton – wprowadzenie do szkolenia technicznego zgodnie z zasadami zdrowia i bezpieczeństwa ucznia.
Miejsce – gimnazjum nr 3 w Kołobrzegu
Data – 23 październik 2013r
Organizator – Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie i Zachodniopomorskie Związek Badmintona
Nauczyciel biorący udział w szkoleniu ; N-l Wychowania Fizycznego mgr Łukasz Jagła
Link do strony;
Rok Szkoły w Ruchu
opis zadań do obszaru 5
pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)
Zadanie dla nauczycieli WF: Przeprowadzenie trzech udokumentowanych (dokumentacja foto/wideo) akcji związanych z aktywnością ruchową, nieodbywających się w czasie trwania zajęć szkolnych (np. popołudniowa wycieczka na basen lub lodowisko, weekendowy bieg przełajowy itp.);
Akcja Polska Biega
Link do strony
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=261109437395535&set=a.109773089195838.16797.100004894411391&type=1&theater
Treningi UKS
Link do strony
http://spczernin.pl/treningi-uks/
Czas wolny – Tenis
link do strony –
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=261131937393285&set=a.211330512373428.1073741846.100004894411391&type=1&theater
Rok Szkoły w Ruchu
opis zadań do obszaru 7
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli wychowania przedszkolnego: indywidualne wsparcie nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli wychowania przedszkolnego w celu zachęcenia uczniów i wychowanków do podejmowania aktywności fizycznej: odkrywamy pasje, zainteresowania i talenty (dokumentacja foto/wideo, opis);
Dzień Odkrywców Talentów – Szkoła Odkrywców talentów.
Dzień odkrywców talentów jest to impreza szkolna mająca swoją pierwszą edycję 21 marca 2013r. Jest ściśle powiązana z nadanym tytułem naszej szkole tj. „Szkoła odkrywców Talentów”. W ten dzień wszyscy uczniowie mogą zaprezentować swoje talenty – recytatorskie, sportowe, plastyczne, matematyczne i językowe. . Celem owej imprezy jest podsumowanie dydaktyczno-wychowawczych osiągnięć pracy szkoły i samych uczniów oraz inspirowanie uczniów do dalszego rozwijania swego talentu i pasji jak także do integracji środowiska szkolnego.
Link do strony;
http://spczernin.pl/dzien-odkrywania-talentow/
http://spczernin.pl/szkola-odkrywcow-talentow-i-klinika-sportu/
Rok Szkoły w Ruchu
opis zadań do obszaru 8
aktywność w gronie rodziny (obszar nr 8)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej i/lub dyrektorów szkół i przedszkoli: Zorganizowanie imprezy z udziałem najbliższych członków rodziny uczniów, np. Rodzinnego Dnia Sportu, Aktywnego Dnia Babci i Dziadka w szkole/przedszkolu itp.;
Piknik Rodzinny ;
-
link do strony – http://spczernin.pl/piknik-rodzinny-2/
-
http://spczernin.pl/piknik-rodzinny
WOŚP –
link do strony – http://spczernin.pl/wosp-2/
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1429796153921195&set=a.1429795543921256.1073741860.100006724714326&type=1&theater
Sportowe zakończenie roku szkolnego
link do strony –
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=241221956050950&set=a.109773089195838.16797.100004894411391&type=1&theater